איך להיות שמח זה נושא שנחקר על ידי פסיכולוגים באוניברסיטאות בארה"ב,
אם אתה רוצה להצליח בחיים, בעסקים ועוד, אתה חייב ליישם את זה!

פסיכולוגים בכירים השיקו קורס מקוון עם מטרה אחת פשוטה: ללמד תלמידים איך להיות שמח תוך שמונה שבועות בלבד. מטרת הקורס להפוך סטודנטים באוניברסיטאות לשמחים ומאושרים יותר ובכך להשיג ציונים טובים יותר ולהשיג יותר הצלחות בחיים באופן כללי.
אלפי סטודנטים לקחו את הקורס המדעי איך להיות שמח ולמדו על מדע החיבור, החמלה, הכרת הטוב ותשומת הלב. אולי חשוב מכך, הם גם השלימו סדרה של פעילויות פשוטות שמחקר הציע להגברת האושר.

אלה שהשתתפו באופן מלא ראו שהרגשות החיוביים שלהם מתגברים בכל שבוע. הם דיווחו שחשו פחות עצב, מתח, בדידות, כעס ופחד, ובמקביל חוו יותר שעשוע,
התלהבות וחיבה, כמו גם תחושת קהילה גדולה יותר. במהלך הקורס עלו האושר ושביעות הרצון של התלמידים מהחיים בכ-5% והתחושה הזו נשארה אפילו ארבעה חודשים אחרי שהקורס הסתיים.

איך להיות שמח? האם אתה באמת יכול לשנות בקלות את מידת האושר שלך?

לפי המחקר, כן. אדם יכול לנקוט בצעדים שיגרמו לו ללמוד איך להיות שמח יותר, להשיג יותר שמחה ואושר בחיים שלו, אפילו בתקופות מאתגרות, כמו מצב כלכלי קשה, אחרי פרידה, ואפילו מגיפת הקורונה שקרתה בשנת 2020. יכולת הגיבוש של האושר "יש תפיסה שגויה שאושר מובנה ושאיננו יכולים לשנות אותו", על תרשים עוגת האושר שמעתם? על פי מחקר שבוצע בעבר התגלה ש-50% מהאושר שלך נקבע על ידי הגנים שלך, 10% מהאושר שלך נקבע על ידי נסיבות החיים שלך, 40% נקבע על ידי הפעילויות היומיומיות שלך. זאת אומרת שלפחות חלק גדול מהאושר שלך נמצא בשליטתך. 40% זה כמעט חצי ! זה מעולה !

מחקרים הוכיחו שאנשים עשירים יותר אמנם מאושרים יותר מאנשים עניים יותר, אבל - לא בהרבה! אדם עשיר מתרגל לזה שהוא עשיר ובכך האושר שלו אינו גדול בצורה משמעותית מאדם ממוצע ולכן הוא חייב לבצע פעולות יום יומיות שיעזרו לו להיות שמח יותר, כמובן שהכסף יכול לעזור בזה גם, אבל בשביל זה צריך לעשות שימוש בלרכוש ידע וכלים פסיכולוגים ולא רק פיזיים.

איך להיות שמח

איך להיות שמח

מישהו ניסה למכור לכם קורס שטוען שבאמצעותו תוכלו להיות מאושרים בצורה גבוהה ועקבית כל הזמן?

אין שום אפשרות להיות שמחים כל הזמן, אך כן אפשר להיות יותר שמחים רוב הזמן. זה דורש עבודה יום יומית והתמדה בלנקוט בפעולות אשר משפרות את מצב הרוח.
כדי להצליח בחיים ובעיקר בעסקים, עליך להיות אדם חזק! אדם חזק, צריך להתאמן על המוח שלו כמו שהוא מתאמן על השרירים!
איך להיות שמח באמצעות המדע - להלן חמישה תרגילים שמחקרים קליניים הוכיחו שהם משפרים את תחושות האושר והרווחה שלך:

1. שפר את הקשרים החברתיים שלך

קשר חברתי הוא הגורם הגדול ביותר המשפיע על האושר, כך מצאו מחקרים רבים. אחד המשכנעים ביותר
הוא מחקר שנעשה באוניברסיטת הרווארד, אשר במשך יותר מ-80 שנה עקב אחר חייהם של מאות משתתפים, וכעת, גם אחרי ילדיהם! יחסים קרובים (עם בני זוג, משפחה, חברים, חברי קהילה), הם הגורם הגדול ביותר לשמירה על אנשים מאושרים לאורך חייהם, גילו חוקרים. אנשים עם מערכות יחסים חזקות מאושרים יותר ובריאים יותר פיזית ונפשית. יש ראיות לכך שמערכות יחסים טובות מביאות לרמות נמוכות יותר של הורמוני לחץ, ופחות דלקות כרוניות. מערכות יחסים איכותיים עם אנשים, מנבאים חיים בריאים, ארוכים ומאושרים יותר. האושר והביטחון שנוצר במערכות יחסים עם אנשים גם משפיע על הבריאות ומשפר אותה.

החוקר רוברט וולדינגר, שהרצאת TED שלו ב-2015 בנושא נצפתה יותר מ-34 מיליון פעמים ציין זאת בהרצאתו, שהאנשים במחקר גם היו שמחים יותר וגם בריאים יותר.
יחסים טובים למעשה שומרים על הגוף שלנו בריא יותר ועוזרים לנו לחיות זמן רב יותר. מה זה אומר בפועל?
להיות בקשר עם אנשים, לקבוע מפגשים, להראות שאכפת לך מהם וכך גם להם יהיה איכפת ממך.
ככה אתם יודעים שתמיד יש עם מי להתייעץ ומי שיעזור לך בעת צרה.

קשרים חברתיים באינטרנט זה נחשב?

כיום אנשים רבים פעילים באינטרנט בקבוצות חברים למינהם, באמצעות האינטרנט ומדיית התוכן האדם פחות בודד ויש לו הרבה יותר דרכים להעביר את הזמן,
אין ספק שזה עדיף מכלום, אך עדיין מה שוירטואלי הוא וירטואלי ואם אין מפגשים פיזיים ואמון אמיתי בין אנשים אז זה לא נחשב כמערכת יחסים מספיק חזקה.
אם אתם פעילים ברשת, אתם יכולים להיפגש עם אנשים שאתם עובדים איתם\ או עושים איתם פעילות כלשהי שהיא אינטרנטית ולהדק עימם את הקשרים ולהפוך חלק מהם לחברים טובים ומעבר.

 

2. להתנדב ולעזור לאחרים! רוצה להשיג את החלום שלך ולדעת איך להיות שמח? תעשה את זה:

לא חייב להתנדב בעמותה כלשהי באופן קבוע, כל דבר של התנדבות ועזרה מידי פעם לאחרים במידת היכולת שלך זה מספיק.
חפש לקיים מעשים טובים במהלך היום עבור אחרים, כמו לעזור עם סלי קניות לאדם זקן, להחמיא לאדם זר על פריט לבוש שלו או דבר שהוא עושה, להכין סנדביץ' לבן הזוג לעבודה ועוד.
על פי סדרת מחקרים של איך להיות שמח של סוניה ליובומירסקי ב-UC Riverside. מעשים טובים שאתה עושה עבור אחרים גורמים לך לאושר גם באותו היום וגם לעתיד הרחוק של החיים שלך.
כאשר אתה משקיע את המשאבים שלך ברווחתם של אחרים, זה מפעיל את מערכת התגמול של המוח שלך - אתה מרגיש טוב שגרמת לאדם האחר להרגיש טוב.

 

3. הביעו הכרת תודה! והתרחקו מהשלילי

הימנעו משליליות, צפייה בחדשות ומלהיות בסביבה של אנשים מתלוננים. התמקדו בדברים החיוביים שיש בחיים.
צפייה מרובה בחדשות רעות עלולה להלחיץ אתכם כדרך קבע. צפו בסרטי קומדיה ולא רק בסרטי פחד ואימה. הכירו תודה! כתיבת שלושה דברים שאתה אסיר תודה עליהם בסוף כל יום, ומדוע הם קרו,
מובילה לעלייה ארוכת טווח באושר ולירידה בתסמיני דיכאון, על פי מחקר משנת 2005 של מרטין זליגמן אודות איך להיות שמח, מנהל המרכז לפסיכולוגיה חיובית.
זה לא משנה כמה גדול או קטן כל דבר הוא - פשוט רשום אותם, במחברת או בכל מקום אחר. לדוגמה, תוכל לרשום "סיימתי מטלה שהיה עליי לעשות, עשיתי זאת ביעילות.
דיברתי טוב עם חברה שלי כי היא התקשרה אליי. יצאתי לטייל וראיתי כמה כלבים חמודים, וזה היה יום נחמד." הנקודה היא לאמן את המוח שלך לכוון את עצמו לחלקים הטובים בחייך,
במקום להפנות את תשומת הלב שלך לדברים מלחיצים או מעצבנים.

איך להיות מאושר

איך להיות שמח

 

4. תרגלו מיינדפולנס, מדיטציה והתפתחות אישית עוזרת לך ללמוד איך להיות שמח

מדיטציה יכולה להישמע משעמם אבל תרגילים כמו מדיטציה שמלמדים את המוח שלך להתמקד בהווה במקום בעבר או בעתיד, יכולים להגביר את תחושת הקבלה העצמית,
על פי מחקר משנת 2011 מ-International Journal of Wellbeing. "הרעיון הוא להיות נוכח - אל תשפוט את הרגשות שלך, אלא תכיר אותם. אל תשפוט את הרגשות שלך, אלא תזהה אותם.
צפו בסרטונים מעצימים מידי יום בנושא התפתחות אישית ביוטיוב.

כמה כסף צריך כדי להיות מאושר? לחצו כאן למחקר

5. תרגלו חמלה עצמית

אנשים אימצו נטייה לביקורת עצמית כערך תרבותי, ונוטים להעניש את עצמם כשהם מתמודדים עם כשלונות ואי הצלחה בחיים. אבל ביקורת עצמית מוגזמת מפריעה להשגת המטרות שלך וגורמת לך להאמין כמה שאתה לא מוצלח ולכן תשדר זאת החוצה ותמשיך להיות לא מוצלח. ישנם שלושה חלקים לתרגול חמלה עצמית, והם מסתמכים על כמה מהתרגילים האחרים ברשימה זו: היו נוכחים ברגע במקום להתעכב על העבר או להסתכל בדאגה אל העתיד. הבינו שכשלונות הם חלק מלהיות אנושי, וכל האנשים חווים אותם. לטפח קול פנימי חם ותומך במקום קול עוין, בעל ביקורת עצמית.

ניתן לחדד את הקול הפנימי שלך באמצעות יומן בו אתה כותב מכתבים לעצמך, למשל אם פוטרת ממקום עבודתך תכתוב לעצמך:
"היי, זה פשוט לא היה אמור להיות. יש לך כל כך הרבה מה להציע ותמצא את ההזדמנות הנכונה." בדיוק כמו שהיית אומר לחבר קרוב שהיית רוצה לעודד אותו אם היה מפוטר מהעבודה.

לקבלת מדריך במתנה איך להרוויח
כסף באינטרנט בשיטה אוטומטית ללחוץ כאן עכשיו