המושג פורקס (באנגלית: Forex) הוא למעשה קיצור של Foreign Exchange - מסחר במטבע חוץ (מט"ח). מסחר במטבע חוץ היא פעולת החלפה של מטבע אחד במטבע אחר על מנת להרוויח משינויים בשערי המטבעות (שינויים של דקות ספורות, שעות, ימים או תקופה ארוכה יותר).
כך למשל, נצא מנקודת הנחה שהשווי של האירו יעלה לעומת הדולר האמריקאי. ניקח איפוא סכום של 1,000$ ונקנה בהם אירו, כשהשער יעלה האירו שקנינו יהיה שווה יותר מ-1,000$. כלומר שנמכור את הסכום הנ"ל בערך הדולרי שלו, הכסף יהיה שווה יותר ונהיה איפוא ברווח בפועל.
מה סוחרים בשוק הפורקס? סוחרים בשערי מטבע. קונים ומוכרים חוזי חליפין למטבעות. למשל: קניית ין יפני תמורת אירו; קניית דולר קנדי תמורת פרנק שוויצרי; קניית זהב תמורת דולר ארה"ב; וכו'
מסחר במט"ח אפשרי לכל המעוניין מעל גיל 18, למרות שמסחר במט"ח נשמע מסובך, האמת היא שניתן לסחור אפילו אם לא למדת מימון או כלכלה. המסחר אפשרי גם ללא שום ידע מוקדם. עם זאת, שימו לב ש95% מהסוחרים המתחילים מפסידים.
זאת מהסיבה שהם מתפתים לסחור ללא אימון או לימוד קודם ובצורה לא מאופקת.

שוק המט"ח הוא השוק הפיננסי הגדול בעולם, מחזור העסקאות היומי בו מגיע לכ-4 טריליון דולרים (!) לשם השוואה, יותר מפי 100 מבורסת הנאסד"ק. שוק הפורקס מבוסס על מעבר מהיר ועסקאות בלתי פוסקות. רוב הקונים מחזיקים את המט"ח שקנו לתקופה של פחות משבוע לפני שהם מוכרים אותו כדי לממש את הרווחים שצברו מהפרשי השערים. במאה ה-21, עידן האינטרנט הפך השוק לזמין במשך 24 שעות ביממה, סביב העולם, והנגישות אליו מיידית, קלה ופשוטה.